Gimnazistams sudaroma galimybė pasirinkti ugdymo(si) turinį pagal savo gebėjimus, polinkius, būsimą studijų sritį, kryptį bei profesiją.
Klasės sudaromos pagal sritis:
Ia – humanitarinių mokslų: kalbos, literatūra, kultūra, religija, filosofija;
Ib – socialinių mokslų (verslumo): teisė, vadyba, ekonomika, istorija;
Ic – socialinių mokslų (ugdymo): psichologija, socialinis darbas, ugdymas (pedagogika);
Id – biomedicinos mokslų: medicina, farmacija, slauga, veterinarija, botanika, zoologija, sveika gyvensena, ekologija;
Ie – technologijų ir fizinių mokslų: matematika, informatika, fizika, chemija, inžinerija, astronomija.
Dėl srities pasirinkimo galima pasitarti motyvacinio pokalbio metu arba pasikonsultuoti su karjeros specialiste Aida Stanišauskiene (registruotis el. paštu: aida.stanisauskiene@kmug.lt). Daugiau informacijos: http://kmug.lt/priemimas-i-gimnazija/renkames-sriti/.
Galima ir savarankiškai atlikti testus.
Metodikos sudarytojas E. Klimovas suskirstė profesinę veiklą į 5-ias sritis pagal pagrindinį darbo objektą:
- Srityje „Žmogus ir gamta“ susiduriama su gyvūnais ir augalais, mikrobiologiniais procesais. Šios srities profesijų pavyzdžiai gali būti: hidromelioratorius, sodininkas, mikrobiologas, agronomas ir pan. Šią sritį būtų galima priskirti biomedicinos mokslų sričiai.
- Srityje „Žmogus ir technika“ dirbama su technikos objektais: mašinomis, mechanizmais, medžiagomis, energija. Profesijų pavyzdžiai: mašinistas, metalo apdirbimo staklininkas, programinio valdymo staklių operatorius, inžinierius, inžinierius technologas, radiotechnikas ir pan. Šią sritį būtų galima priskirti fizinių mokslų sričiai.
- Srityje „Žmogus ir žmogus“ dirbama su žmonėmis ar jų grupėmis, kolektyvais. Profesijų pavyzdžiai gali būti: gydytojas, slaugytoja, pardavėjas, socialinis darbuotojas, dėstytojas, mokytojas, ekskursijų vadovas ir pan. Šią sritį būtų galima priskirti socialinių mokslų sričiai.
- Srityje „Žmogus ir ženklų sistema“ perdirbama informacija (žinios), pateikiama ženklų, šifrų, kodų, skaičių, dirbtinių ar natūralių kalbų forma. Profesijų pavyzdžiai: redaktorius, bibliografas, vertėjas, buhalteris, braižytojas, tekstų maketuotojas ir pan. Šią sritį būtų galima priskirti technologijų mokslų sričiai.
- Meniniai vaizdai, jų dalys, elementai ir savybės – tai srities „Žmogus ir meninis vaizdas“ darbo objektai. Profesijų pavyzdžiai: apdailininkas, dailininkas dekoratorius, drabužių modeliuotojas, muzikos instrumentų derintojas, kompozitorius, rašytojas, šokėjas ir pan. Šią sritį būtų galima priskirti humanitarinių ir menų mokslų sritims.
1. John L Holland savarankiško profesijos pasirinkimo klausimynas
Šis savarankiško profesijos pasirinkimo klausimynas skirtas profesinės veiklos tyrimui ir planavimui: Jūsų interesus, sugebėjimus bei polinkius sieja su daugiau nei 1000 profesijų, gali patvirtinti Jūsų mintis apie būsimą profesiją arba pasiūlyti kitus variantus tolimesniam svarstymui.
http://www.mukis.lt/mod/sppk
2. „Dream Foundation“ karjeros testas
Paprastai stengiamės pradėti karjerą ir dirbti ten, kur galime realizuoti savo sugebėjimus ir pasiekti norimus tikslus. Testas padės geriau pažinti save ir savo būdo bruožus.
http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=lt
3. Karjeros profilio testas (metodiką parengė dr. Vilija Stanišauskienė)
Profesionalūs testai, kurie atskleis darbo VERTYBES, asmeninius GABUMUS ir karjeros INTERESUS. Gauti rezultatai leis pasitikrinti, ar šiuo metu pasirinkote sau tinkamą veiklos sritį, padės toliau planuoti savo karjerą.
https://www.cv.lt/karjerostestas
4. Daugiau testų: www.mukis.lt