Pirmoji „Studijų savaitės 2016“ diena – atidarymo šventė
Jau šeštą kartą vykstantis renginys „Studijų savaitė“ prasidėjo atidarymo švente Kauno miesto savivaldybės Didžiojoje salėje. Salės fojė mokiniai organizavo renginio svečių mini apklausą, jiems buvo pateikti du klausimai: „Ar įgyvendinote savo vaikystės svajonę ir įgijote savo svajonių profesiją?“ (teigiamai atsakė 70 proc. apklaustų renginio dalyvių) ir „Ar jaučiatės esantis laimingas, sėkmingas profesinėje veikloje?“ (teigiamai atsakė 89 proc.), buvo parodyta filmuota medžiaga apie gimnazijos mokinių ketinimus, sunkų apsisprendimo laikotarpį.
Gimnazijos direktorė dr. Daiva Garnienė pasidžiaugė miesto mero sudaryta galimybe atidarymo renginį organizuoti savivaldybės salėje, tai rodo, kad miesto valdžiai rūpi jaunimo ateitis, supranta renginio svarbą. Juk ir „Studijų savaitės“ tikslas – parodyti, kad nemažai galimybių studijuoti yra gimtajame mieste, Lietuvoje, svarbu padėti mokiniams lengviau apsispręsti, kokiame universitete studijuoti ir kokią studijų programą pasirinkti.
Renginio idėjos bendraautorė, Kauno miesto švietimo tarybos pirmininkė prof. Nijolė Večkienė, karjerą, mokymąsi visą gyvenimą palygino su kelione laivu: „Tik besimokanti visuomenė – o Kauno visuomenė tokia ir yra – sugebės prisitaikyti prie XXI a. pokyčių“.
Kauno tarybos narė, doc. dr. Rasa Šnapštienė renginio dalyviams perdavė Kauno mero Visvaldo Matijošaičio sveikinimus ir palinkėjo jauniems žmonėms turėti tikslą ir jo siekti: „Svarbiausia pasitikėti savimi, o jei turit gerų idėjų – realizuoti jas“.
Sėkmės palinkėjo ir buvę gimnazistai, dabar studentai Edvinas Misiukevičius (2013 m. laidos abiturientas, garsinęs gimnaziją savo pasiekimais Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursuose, dabar Aleksandro Stulginskio universiteto III kurso studentas, šiemet Lietuvos studentų sąjungos ir naujienų portalo DELFI labiausiai nusipelniusių studentų apdovanojimuose Studentų metų lyderio kategorijoje užėmęs II vietą) ir Artūras Jacinavičius (būdamas abiturientas nugalėjo televizijos projekte „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ ir laimėjo garbingą Lietuvos tūkstantmečio vaiko titulą).
Renginį jo atidarymo proga sveikino aukštųjų mokyklų vadovai. VDU rektorius Juozas Augutis teigė, kad dabar jaunimui daug galimybių, bet daug ir neapibrėžtumų. Neaišku, kokie reikalavimai bus po 10–20 metų, bet tai šansas mokytis. Jei būtų apibrėžta, būtų neįdomu. „Ateityje jūs būsite tie, kurie kursite naujus įrankius ir jais naudositės. Rinktis yra ką ir iš ko. Lietuvos, o ypač Kauno, universitetų pasiūlymai niekuo nenusileidžia užsienio universitetams“, – tvirtino rektorius. ASU rektorius, prof. dr. Antanas Maziliauskas Maironio universitetinę gimnaziją pavadino žvaigždžių gimnazija: „Čia daug talentingų žmonių. O universiteto tikslas – tuos talentus išryškinti, pastūmėti tam tikra kryptimi. Ateities profesijos – virtualūs projektai, virtualios komandos – padės keliauti po įvairias pasaulio šalis, pažinti tų šalių kultūrą“. Lietuvos sporto universiteto dekanas Nerijus Masiulis paskatino studijuoti jų universitete, teigė, kad „ne tik užsieny, bet ir Lietuvoje galima įsigyti gerą išsilavinimą“. LSMU priėmimo skyriaus atsakingoji sekretorė Marija Stankevičienė pakvietė studijuoti jauniausiame universitete Lietuvoje ir iš 19 studijų programų pasirinkti, kur traukia širdis ir protas. KTU prorektorius prof. Pranas Žiliukas teigė: „Kaunas – studentiškas miestas, 40 procentų visų studentų mokosi Kaune. KTU – didžiausias universitetas mūsų mieste, galintis pasiūlyti daugiausia studijų programų. Ypač populiarios inžinerijos, informatikos studijos, kurios suteikia daug galimybių kurti gražų gyvenimą. Gal todėl KTU renkasi abiturientai šimtukininkai (pernai jų įstojo 75)“. VU dekanas doc. dr. Kęstutis Driaunys aktualizavo renginį: „Studijų savaitėje dalyvauju šeštą kartą. Renginys reikšmingas visam miestui, nes išaugo, čia gali susitikti mokiniai ir studentai, mokytojai ir dėstytojai. Svarbiausia, kad susitikimai su aukštųjų mokyklų atstovais paskatintų būsimus studentus siekti savo svajonės, drąsiai priimti sprendimus“.
Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos administratorius, gimnazijos kapelionas kunigas Evaldas Vitulskis palinkėjo visiems Dievo palaimos ir paskatino pasirinkti būsimas studijas pagal savo pašaukimą: „Mokykla – pakilimo takas. Sprendimai turi būti priimti iš širdies. Labai svarbu, kad toliau būtų puoselėjamos vertybės, o pasirinkta studijų sritis padėtų išskleisti sparnus“.
Šventę visi baigė studentų himnu „Gaudeamus“. Renginį vedę pedagogė ir poetė Erika Drungytė, gimnazistai Matas Kandrotas ir Naglis Žilinskas priminė, kad nuo rytojaus visą savaitę Kauno Maironio universitetinėje gimnazijoje vyks studijų programų pristatymai-diskusijos. Šiemet 200 studijų programų pristatys 10 aukštųjų mokyklų. Su pageidaujančiais mokiniais bendraus ir gimnazijos Profesinio konsultavimo koordinacinio centro darbuotojos, jos padės atlikti gebėjimų, studijų srities, profesijos pasirinkimo testus. Mokiniams bus pristatomos ir Stojimo į aukštąsias mokyklas naujovės 2016 metais.
Antroji diena – biomedicinos mokslų studijų diena
Kovo pirmoji, kalendorinio pavasario pirmoji diena, simboliškai sutapo su „Studijų savaitės“ aukštųjų mokyklų studijų pristatymu. Juk tai pirmasis būsimųjų studentų susitikimas su pageidaujamą specialybę studijuojančiais jaunuoliais ir jų dėstytojais. Iš viso šią dieną gimnazijoje su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Lietuvos sporto universiteto (LSU), Aleksandro Stulginskio (ASU) ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) programomis susipažino 512 Kauno miesto ir rajono mokinių.
Daugiausia būsimų studentų susilaukė LSMU programų pristatymas (166). Gimnazijos salėje vykusiame renginyje apie Medicinos fakulteto studijų kryptis kalbėjo buvęs gimnazijos abiturientas Artūras Jacinavičius. Trumpai pristatęs statistinius stojimo duomenis ir bendrąsias žinias apie studijų kryptis, didžiausią dėmesį skyrė atsakymams į užduotus klausimus apie studijų specifiką, lengvatas, laisvalaikį. Jo kolegė Greta sudomino mokinius Visuomenės sveikatos fakulteto, kuriame studijuoja, specifika, naujomis programomis Slaugos fakultete (ergoterapija, slauga, socialiniu darbu medicinoje). Studentai džiaugėsi naująja universiteto biblioteka ir informacijos centru: LSMU biblioteka įtraukta į Europos moderniausių universitetų bibliotekų katalogą.
Apie šio universiteto Veterinarijos fakultetą kalbėjo Gyvulininkystės technologijos fakulteto prodekanas Evaldas Šlyžius ir studentės. Mokiniai (50) sužinojo apie studijų perspektyvas, konkursinio balo sandarą, būsimą darbą, gyvulininkystės reikšmę žmonių gyvenimui ir pramonei. Universitetas užtikrina darbo vietą trejiems metams. Iš studentų mokiniai sužinojo apie ERASMUS praktikos galimybes, studentų laisvalaikį. Gimnazistams labai patiko informatyvus pristatymas.
Gausaus būrio susidomėjusių mokinių sulaukė ir LSU programų pristatymas (98) turbūt todėl, kad ši aukštoji mokykla yra išskirtinė ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos srityse savo specializacija. Kadangi visame pasaulyje su sportu susijusios studijos vis labiau populiarėja, tai sėkmingai baigusiems studijas atsiveria vis daugiau profesinių galimybių. Universitetas siūlo net 8 studijų sritis, tarp kurių kineziterapija, taikomoji fizinė veikla, treniravimo sistemos fizinis aktyvumas ir visuomenės sveikata. LSU siūlo visų trijų pakopų studijas. Daugelis universiteto absolventų yra Europos, pasaulio, Olimpinių žaidynių čempionai bei prizininkai.
ASU pristatomos programos sulaukė net 138 mokinių dėmesio: Miškų ir ekologijos fakultetas – 50, Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakultetas – 59, Agronomijos fakultetas – 29. Mokiniai daugiau sužinojo apie taikomąją ekologiją, sumaniąją guvulininkystę, žuvininkystės ir akvakultūros technologijas. Atrodo, tikrai verta rinktis daugelį gerai žinomų ir naujų, unikalių su žemės ūkiu susijusių programų, kadangi 63 proc. Lietuvos sudaro žemės ūkio plotai. Buvo pastebėta, kad agronomija – perspektyviausia specialybė, net 93 proc. studentų darbo vietą gali užsitikrinti jau trečiame kurse. Universitete didelis dėmesys skiriamas praktikai, studentai turi galimybę pusei metų išvykti į bet kurią pasirinktą šalį. Nuolat gerinama studijų kokybė, turiningas studentų laisvalaikis.
Trečioji diena – socialinių mokslų studijų diena
Kovo 2 d., trečiadienį, Kauno mokiniai dalyvavo socialinių mokslų studijų dienoje. Per 700 mokinių apsilankė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), Mykolo Romerio universiteto (MRU), Lietuvos sporto universiteto (LSU), Kauno technologijos universiteto (KTU), Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU), ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto paskaitose, kuriose susipažino su siūlomomis socialinių mokslų studijų programomis. Taip pat mokiniai galėjo dalyvauti LAMA BPO stojimo į aukštąsias mokyklas konsultacijoje ir sužinoti visas stojimo subtilybes bei 2016 m. taikomas naujoves.
Mokiniai apie „Studijų savaitę“ atsiliepia kaip apie puikią galimybę apsispręsti, į kokį universitetą stoti bei kokią studijų programą pasirinkti. Socialinių mokslų diena, be abejo, ypač padėjo tiems, kurie ligi šiol svyravo, ar verta rinktis socialinius mokslus. Bendraudami su studentais ir dėstytojais gimnazistai viską išgirdo iš pirmų lūpų bei galėjo gauti atsakymus į juos neraminančius klausimus.
Didžiausio pasisekimo socialinių mokslų dieną sulaukė Kauno technologijų universiteto paskaita, pristačiusi komunikacijos, sociologijos, socialinės pedagogikos, Europos bei kitas studijų programas. Trečios gimnazijos klasės mokinė Mantė teigia, jog KTU studentė informatyviai pristatė ne tik studijų programas bei universitetą, tačiau taip pat davė daug patarimų.
Po studijų programų pristatymų beveik šimtas mokinių apsilankė LAMA BPO konsultacijoje. Šioje konsultacijoje mokiniai buvo supažindinti su konkursinio balo skaičiuokle, prašymų į aukštąsias mokyklas pildymo tvarka, finansavimo galimybėmis.
Ketvirtoji diena – fizinių mokslų ir technologijų studijų diena
Kovo 3 d. buvo skirta Fizinių mokslų ir technologijų mokslų studijoms. Programų pristatymuose apsilankė 745 mokiniai. Mokiniai daugiau sužinojo apie Kauno technologijos universiteto (KTU), Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), Vilniaus universiteto Kauno Humanitarinio fakulteto (VU KHF), Aleksandro Stulginskio (ASU) ir Mykolo Romerio universiteto ( MRU) fizinių mokslų ir technologijų studijų programas.
Daugiausia dėmesio (92 mokinių) sulaukė KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto pristatytos programos, apie kurias kalbėjo universiteto prorektorė. Ji labai išsamiai paaiškino stojimo sąlygas, balų skaičiavimo sistemą. Akcentavo, kad tai perspektyvios specialybės, kadangi matematikos metodai dabar plačiai taikomi įvairiose gyvenimo srityse. Jų fakulteto studentai dalyvauja kuriant naujus gaminius, kompiuterinių programų įrangą, analizuojant įmonių veiklos duomenis. Jie turi išskirtinę galimybę ir didelę pasirinkimo laisvę susidarydami individualų studijų planą, pasirinkdami specializaciją. Universalus parengimas atveria absolventams karjeros galimybes įvairiose verslo srityse.
Didelio mokinių susidomėjimo sulaukė ir KTU Mechaninės inžinerijos ir dizaino fakulteto Mados inžinerijos programa (61 mokinys), Elektronikos inžinerijos, Elektros energetikos sistemų programos (58 mokiniai), Cheminės technologijos ir inžinerijos programa (71 mokinys), Menų fakulteto Architektūros programa (38 mokiniai). Savo įspūdžiais apie architektūros, pastatų inžinerinės sistemos bei statybos inžinerijos pristatymą dalijasi IIc klasės mokinė Gabija Bacevičiūtė: „Paskaitą vedė architektūros bakalauro studijas baigusi bei magistro studijas tęsianti Neringa Urbanė. Buvo diskutuojama įvairiais klausimais: Ką reiktų studijuoti, kad galėtume tapti prezidentu? Ką studijavo Lietuvos prezidentai? (3/7 prezidentų studijavo statybos inžineriją); Ar architektūra – tik menininkams? Šis renginys labai patiko, nes jis buvo informatyvus, studentė pateikė daug pavyzdžių. Taip pat žiūrėjome du trumpus vaizdo filmus apie aukščiausius pasaulio pastatus, ateities architektūrą. Įgijau daug naujų žinių apie dvi Kauno technologijų universiteto studijų programas, sužinojau, kuo gali tapti jas baigę studentai: architektais, konstruktoriais, medžiagų specialistais, technologais, inžinierinių sistemų specialistais.“
Nemažai mokinių apsilankė Mykolo Romerio universiteto Verslo ir medijų mokyklos programų pristatymuose (41 mokinys). Buvo kalbama apie 6 programas, kuriose informatika ir skaitmeninis turinys yra dėstoma anglų kalba. Tai įdomi programa, kurios tikslas – rengti informatikos specialistus kompiuterinių žaidimų, audiovizualinių efektų ir kitokios skaitmeninės produkcijos srityse. Ją baigę absolventai gauna du diplomus. Mokiniai domėjosi ir Verslo informatikos programa. Ją studijuojant galima pasirinkti nuolatines studijas – 3,5 metų arba ištęstas – 5 metai. Baigus suteikiamas informatikos bakalauro laipsnis. Šios programos tikslas – parengti informatikos specialistus, kurie gebės projektuoti ir prižiūrėti verslo valdymo programinę įrangą. Tai labai perspektyvi specialybė, kadangi atitinka naujo šalies ekonominio laikotarpio reikalavimus.
Penktoji diena – humanitarinių mokslų ir menų studijų diena
Paskutiniąją „Studijų savaitės“ dieną Maironio universitetinėje gimnazijoje šurmuliavo menų bei humanitarinių mokslų atstovai: dėstytojai, studentai ir mokiniai, kurie domisi šių krypčių studijomis. Diena buvo turtinga susitikimų: studijų programas pristatė penkių aukštųjų mokyklų (VDU, KTU, VUKHF, VDA ir MRU) dėstytojai bei studentai, o jų klausėsi 619 mokinių.
Mokiniams ypač didelį įspūdį paliko MRU Politikos ir vadybos fakulteto paskaita, kurioje buvo pristatomos dalykinės anglų ir kitų užsienio kalbų bei vertimo ir redagavimo studijų programos. Apie studijų programas mokiniams pasakojo užsienio kalbų dėstytoja indėnė, kuri moka kelias užsienio kalbas ir jau neblogai yra pramokusi lietuviškai. Klausytojams buvo įdomu išgirsti apie humanitarinių mokslų išskirtinumą ir apskritai apie studijas iš visai kitos kultūros, kitokio mentaliteto atstovės. Taip pat daug gerų žodžių susilaukė VDU Humanitarinių mokslų fakulteto pristatymai. Lektoriai dekanė, docentė dr. Rūta Eidukevičienė ir prodekanas, docentas dr. Giedrius Jaunauskas sužavėjo mokinius įdomiu paskaitų-pokalbių turiniu, įspūdingais retoriniais gebėjimais. Puikia iškalba išsiskyrė ir VDU Katalikų teologijos fakulteto dekanas Benas Ulevičius, pristatęs katalikų teologijos ir religijos pedagogikos programas. Lektorius nedemonstravo skaidrių, jis įtraukė visus į prasmingą diskusiją apie studijas, o paskui ir apie gyvenimo vertybes ir žmogaus pasirinkimus. Po diskusijos dalyviams kilo noras apsilankyti dekano paskaitoje, į kurią jie tuojau pat buvo mielai pakviesti. Šie mokiniai artimiausiu laiku lankysis VDU Katalikų teologijos fakultete ir kartu su studentais klausysis gerb. Beno Ulevičiaus paskaitos.
Taigi humanitarinių mokslų ir menų studijų pristatymas sėkmingai ir išradingai vainikavo visą šiųmetę „Studijų savaitę“. Džiaugiamės jos turiniu, vertiname sudarytas galimybes sužinoti ir pažinti, neabejojame jos prasmingumu ir dėkojame visiems: rengėjams, partneriams bei dalyviams.
Visą savaitę vykusiuose renginiuose 198 studijų programas pristatė 10 aukštųjų mokyklų, su pageidaujančiais mokiniais bendravo gimnazijos Profesinio konsultavimo koordinacinio centro darbuotojos, stojimo į aukštąsias mokyklas 2016 m. naujoves pristatė LAMA BPO konsultantai.
Iš viso renginyje „Studijų savaitė 2016“ dalyvavo per 2500 mokinių iš 30-ties Kauno bendrojo ugdymo mokyklų. Daugiausia mokinių apsilankė iš šių mokyklų: Maironio universitetinės gimnazijos – 475, VDU „Rasos“ gimnazijos – 144, S. Dariaus ir S. Girėno gimnazijos – 57, J. ir P. Vileišių mokyklos-daugiafunkcio centro – 52, „Saulės“ gimnazijos – 50, Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos – 21, „Aušros“ gimnazijos – 17, Juozo Naujalio muzikos gimnazijos – 10.